Načítavam...

Flyball

Flyball je šport i zábava pre temperamentných psy všetkých plemien. Oproti agility má výhodu, že pre psovoda nie je taký náročný, takže sa mu môžu venovať aj fyzicky menej disponovaní psovodi.

V tomto kynologickom športe sa stretávajú dve 4-členné družstvá na dvoch totožných flyballových dráhach. Každá dráha sa skladá zo štyroch skokových prekážok a flyballového boxu, ktorý vystreľuje loptičku. Na povel psovoda, ktorý však zostáva za štartovou líniou, vybehne pes na dráhu, prekoná štyri prekážky, naskočí na dosku boxu (urobí tzv. plaveckú otočku) – tým spustí mechaniku, chytí vystrelenú loptičku a aportuje ho späť cez prekážky k psovodovi.

V okamihu, kedy prvý pes z družstva pretne cieľovú čiaru, vybieha ďalší pes. Víťazí družstvo, ktoré má ako prvé v cieli všetky štyri psy (a loptičky). Súhra družstva a vzájomná znášanlivosť psov je vo flyballe mimoriadne dôležitá. Psy sa spolu striedajú na štartovej/cieľovej čiare a v optimálnom prípade sa míňajú čumák-čumák, pričom sa nesmú vzájomne napadnúť. Teda nič pre psích závistlivcov, ktorí neznesú, keď proti nim pribieha pes s loptičkou. Na striedanie sa dajú vyhrať alebo prehrať preteky.

Niekedy sa konajú aj preteky dvojíc alebo trojíc, preteky jednotlivcov sa už v súčasnosti neorganizujú.

Zdroj: http://www.flyball.cz/

Finálové preteky flyballu na Cruft’s 2015.

RSDC ShopBritZoodomHavo HravoTri-VetCanvitMishikoSmart 99U dvou psůMajme SrdceCrafties